Barion Pixel

ÚJ SZENNYVÍZ IRÁNYELV

2025. január 1-jén hatályba lépett az új irányelv, amely szigorúbb előírásokat hoz a szennyvízkezelésben.

Az Európai Unió Tanácsa 2024. november 5-én elfogadta a települési szennyvíz kezelésére vonatkozó új szabályokat, amelyek célja a hatékonyabb kezelés biztosítása és az energiasemlegesség előmozdítása.

Kiterjesztett hatály és szigorúbb követelmények

Az új irányelv értelmében a tagállamoknak az 1000 lakosegyenértéket meghaladó agglomerációk szennyvizét az uniós minimumszabályoknak megfelelően kell gyűjteniük és kezelniük, szemben a korábbi 2000 lakosegyenértékes küszöbbel. 2035-ig minden 1000 és 2000 lakosegyenérték közötti agglomerációt gyűjtőrendszerrel kell ellátni, és az összes háztartási szennyvízforrást rá kell kötni ezekre a rendszerekre. Ezen agglomerációk esetében 2035-re kötelezővé válik a biológiailag lebomló szerves anyagok eltávolítása (másodlagos tisztítás) a szennyvízből, mielőtt azt a környezetbe bocsátanák.

Továbbá, 2039-re kötelező lesz a nitrogén és foszfor eltávolítása (harmadlagos tisztítás) a legalább 150 000 lakosegyenértékű települési szennyvíztisztító telepek esetében. 2045-re pedig ezen telepeknek további, úgynevezett negyedleges kezelést kell alkalmazniuk a mikroszennyező anyagok eltávolítása érdekében.

Mikroszennyező anyagok kezelése

A települési szennyvízben található mikroszennyező anyagok fő forrását jelentő gyógyszerek és kozmetikumok gyártóinak – a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) révén és a „szennyező fizet” elvvel összhangban – legalább 80%-ban hozzá kell járulniuk a negyedik fokú tisztítás többletköltségeihez.

Energiasemlegességi célkitűzés

Az új szabályok energiasemlegességi célt vezetnek be, amely szerint 2045-re a legalább 10 000 lakosegyenértékű terhelést kezelő települési szennyvíztisztító telepeknek az általuk előállított megújuló energiaforrásokból származó energiát kell felhasználniuk.

Hatások a települési vízgazdálkodásra Magyarországon

Ezek az intézkedések jelentős hatással lesznek a magyarországi települési vízgazdálkodásra, mivel új követelményeket támasztanak a szennyvízgyűjtés és -kezelés terén. A MaSzeSz tagjainak javasolt áttekinteniük az új irányelvet, és felkészülniük a szükséges fejlesztésekre a jogszabályi megfelelés és a fenntartható vízgazdálkodás biztosítása érdekében.

https://environment.ec.europa.eu/topics/water/urban-wastewater_en

Az EWA 2025. 02. 26-ra meghirdetett ingyenes webináriuma is segíti az új irányelv megértését.

 

Hírcsatorna

0
    0
    Kosár
    A kosár üresVissza a webshopba