Nagy-Mezei Csenge, mint a Dulovics szimpózium junior díjazottja vett részt az IWA LWWTP 2024 budapesti konferenciáján
„Ezúton is szeretném megköszönni a lehetőséget a MaSZeSZ Mentor Egyesületnek, hogy közreműködésükkel részt vehettem a 2024-es évi IWA LWWTP konferencián, hatalmas élmény volt számomra!
- 09. 06-án, 9:00-kor kezdődött a konferencia megnyitója a budapesti MERCURE Castle Hill hotel konferenciatermében.
Az ünnepélyes eseményt Patziger Miklós professzor úr vezette. Majd a konferencia aranyfokozatú támogatója, a Xylem, valamint Csörnyei Géza – Fővárosi Vízművek, Gerőfi-Gerhart András – Fővárosi Csatornázási Művek –köszöntötték a résztvevőket.
Az első nap előadásai az energiasemlegesség elérésének lehetőségeiről, a szennyvíztelepeken megvalósítható energiaoptimalizációs technológiákról szóltak.
A Keynote 1 előadásban Norbert Jardin beszélt a karbonsemlegesség megvalósíthatóságáról, valamint felhívta a figyelmet a klímaváltozás okozta kihívásokra a víziközmű ágazatban. A Keynote 2 előadásban pedig Ana Soares beszélt a tápanyagvisszanyerés fontosságáról, annak számtalan technológiájáról, további hasznosításról (pl. struvit leválasztása, ioncserével történő foszforvisszanyerés, biokompozit előállítás).
A Design and operation 1 és 2 szekciókban többek között nagy szennyvíztelepeken megvalósított technológiák, üzemeltetési gyakorlatok kerültek bemutatásra: pl. vákuummal segített metáncsapdázás, levegőztetés optimalizálása a megfelelő keverő megválasztásával, iszapindex (SVI) csökkentése.
A konferencia keddi prezentációi a Keynote 4 előadással kezdődtek. Ebben az előadásban Nerea Uri Carreno a legfrissebb tápanyag-eltávolító technológiák eredményeit mutatta be. A közönség bepillantást nyert a „biofarming”-ba is, ami egy úttörő megközelítés az eleveniszapos rendszerek üzemeltetésével kapcsolatban. A biofarming szemlélete előtérbe helyezi a mikrobiális közösségek szerepét a tápanyag-eltávolításban, miközben minimalizálja a lábnyomot, az energia- és erőforrás-fogyasztást, valamint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.
Az első szekció előadásai a szennyvíztisztítási technológiák során alkalmazott biológiai eljárások, folyamatok vizsgálatáról, intenzifikálási lehetőségeiről szóltak. Betekintést kaptunk a Henriksdal-i szennyvíztisztító telepen vizsgált membrán bioreaktoros rendszerbe, az eleveniszapban felszaporodott ammónia-oxidáló (AOB) és nitrit-oxidáló (NOB) baktériumok megoszlására az egyes iszapfrakciókban (IFAS és AGS rendszerekben). Az AOB és NOB baktériumcsoportok aktivitása több mint 50%-a a pelyhekben (<0,25 mm) megy végbe, ez a frakció a biomasszának egyharmadát teszik ki, tehát az eleveniszap pehelyfrakciója kulcsfontosságú a megfelelő nitrifikációs hatásfok létrejöttéhez az AGS rendszerekben.
Kombinált mikroszennyező-eltávolítási lehetőségekről is hallhattunk a szekcióban: a fényképen Larissa Graß előadása, mely a mikroszennyezők eleveniszapos rendszerben történő biodegradációjáról szól. A folyamatot aktív szénszűréssel kombinálva alkalmazták a szennyvíztisztítási technológiai soron.
A Keynote 5 előadás során Patziger Miklós professzor úr prezentációját hallhattuk. Előadásában bemutatta a budapesti szennyvíztisztító telepeket, valamint a magyarországi víziközmű ágazat működését, vízhasználati és szennyvízkezelési jellemzőit és fejlesztési irányait, benchmarking rendszerét.
A konferencia harmadik napján került sor a poszterszekció előadásaira. Összesen 54 részvevő küldött be posztert, számos témakör, kutatási terület (az AGS alkalmazási lehetőségeitől kezdve, a gyógyszerhatóanyagok porított aktívszénszűréssel (PAC) kombinált ózonnal történő kezelésén keresztül egészen a machine learning alkalmazásáig) bemutatását, eredményeit ismerhettük meg a szakemberektől.
A konferencia negyedik napján a Keynote 6 bevezető előadás, valamint az utána következő szekció előadásai a modellezés, a digitalizáció és a mesterséges intelligencia technológiáival, lehetőségeivel foglalkoztak. Ezek az innovatív fejlesztések kulcsfontosságúak a jövőbeli üzemeltetési feladatok modernizálásában. Folyamatmodellek segítségével nagy mennyiségű adathalmaz gyors elemzését teszik lehetővé, támogatva az üzemeltetési folyamatokat.
A következő szekció Keynote 7 előadása, valamint a szekció előadások a jelen idők víziközmű ágazatának talán legégetőbb kérdéskörével foglalkoztak: a települési szennyvíz kezeléséről szóló EU-s direktíva (91/271/EGK) módosításáról. A bevezető prezentációt Michel Sponar (az Európai Bizottság tagja) tartotta. Előadásában összefoglalta, hogy milyen új követelményekre, szigorításokra számíthatnak a jövőben a szennyvíztisztító telepek. Az első fényképen Michel Sponar ismerteti, hogy a direktíva 1991. évi bevezetése óta milyen tapasztalatok útján lettek megfogalmazva a jelenlegi új követelmények. A szekció további előadási abba engedtek betekintést, hogy a gyakorlatban milyen módon teljesíthetők az új követelmények a szennyvíztisztító telepeken, ami többek között az energiasemlegesség elérését, az elfolyó, tisztított szennyvíz kibocsátási határértékeinek szigorításának megfelelését, a mikroszennyező anyagok eltávolítását és nyomon követését, valamint a nyersanyagok visszanyerését (pl. foszfor visszanyerése) is megvalósítja. A második képen Burkhard Teichgraeber előadása, melynek során a közönség betekintést kapott egy olyan szennyvíztelep tervezésébe és üzemeltetésébe, melynek központi szemlélete a fenntarthatóság és a zéró emisszió megvalósítása.
A konferencia utolsó szekciójának középpontjában az iszapkezelés állt. Nagy terhelésű rothasztók üzemeltetésekor fennáll a veszélye annak, hogy nem tudunk megfelelő hidraulikai tartózkodási időt biztosítani, ami a rothasztott, víztelenített szennyvíziszap magas szervesanyag-tartalmához vezethet, ezt elő-rothasztással tudjuk megtámogatni.
Az utolsó szekciót követően kerekasztal beszélgetésre került sor a víziközmű ágazat ifjú szakemberei számára, a beszélgetést moderátor vezette. Ezzel párhuzamosan a Mátyás teremben esettanulmányokról hallhattak előadásokat a résztvevők. Soumyamoy Banerjee előadása a New Delhi-i szennyvíztisztító telep tervezési és kivitelezési folyamatait mutatta be, mely Ázsia egyik legnagyobb kapacitású szennyvíztisztító létesítménye lesz. A telep fontos szerepet fog játszani abban, hogy a Yamuna folyó vízminősége javuljon: az üzem a városban keletkező kommunális szennyvíz 100%-át tisztítja majd meg.
A 2024-es évi IWA LWWTP konferencia záró ceremóniája során Patziger Miklós és Norbert Jardin foglalták össze az elmúlt napok eseményeit. A fényképen Norbert Jardin, valamint a konferencia grafikus absztraktja látható.
A záró ceremónia során bejelentették a keddi poszterszekció díjnyertes munkáit is:
- Maria Castiglione: Hazard mapping over wastewater treatment plants as point critical infrastructures using a multi-hazard, multi-scale approach
- Lorenzo Benedetti: A flexible tool for integrated planning, design, and operation of urban wastewater systems
- Kiss Katalin: Definition of the parameter system for ADV measurement of local flow characteristics of wastewater treatment facilities
A nyertesek néhány percben bemutatták munkájukat.
A ceremónia végén bejelentették a következő IWA konferencia helyszínét és időpontját: 2027. szeptember 12-15. között Bécsben kerül megrendezésre, a bejelentést követően bemutatkoztak az esemény szervezői, valamint egy kisfilmmel bemutatták Bécs városát is.
A konferencia zárásaként a Hemingway étteremben Gálaesttel folytatódott a program, ahol élőzene kíséretében gálavacsora várta a konferencia részvevőit. Itt történtek meg az utolsó szakmai egyeztetések, névjegykártya cserék. A konferencia remek lehetőséget biztosított a szennyvíztisztítási ágazat szakemberei számára, hogy megosszák egymással tudásukat, tapasztalataikat, valamint új kapcsolatok jöhessenek létre.
Nagy-Mezei Csenge”