Konferencia A VÍZÉRTÉK SZEREPE A VÍZIKÖZMŰ SZOLGÁLTATÁS FENNTARTHATÓSÁGBAN
A Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karával közös szervezésében 2022. március 22-én tartotta országos konferenciáját. Az online esemény a 2022-es Víz Világnap mottóját alapul véve a társadalom számára láthatatlan, ám életelemet jelentő víziközmű szolgáltatás fenntarthatóságát helyezte a középpontba.
A több mint 30 előadó részvételével megrendezett konferencián a szakértők azt vizsgálták, hogy miként támogatja a víz értékének felismerése a körforgásos gazdaságot, milyen szerepe van a vízhasználók (tudomány, szakma, ipari, mezőgazdaság, lakosság) együttműködésének a víztudatos társadalom kialakításában, hogyan támogatja a vízérték szemlélet az ágazat szakembereinek megtartását, illetve, hogy válhat a vízérték a tudás- és az innováció motorjává. A résztvevők választ kaphattak arra is, hogyan formálódhat a vízipari megoldásokat finanszírozó rendszer is fenntarthatóvá és hogyan lesznek a befektetők, pénzintézetek is érdekeltek egy új, a jövő érdekeit szem előtt tartó vízhasználati modell működtetésében.
Az élőben, online közvetített konferenciát kétszázan követték figyelemmel. Az öt panelbeszélgetésre osztott egésznapos rendezvény a települési víziközmű szolgáltatás fenntarthatóságára koncentrálva láttatta a vízérték felismerésének fontosságát, a víz összekötő vagy megosztó erejét, valamint a társadalmi szereplők felelősségét a vízhasználat fenntarthatósága érdekében. A panelbeszélgetések során neves szakértők vizsgálták a vízérték és a víziközmű szolgáltatás fenntarthatóságának gazdasági összefüggéseit, a vízérték szerepét a körforgásos gazdaságban, áttekintették milyen innovatív vízügyi, vízipari megoldások állíthatók a víziközműszolgáltatás fenntarthatóságának szolgálatába és miként hatnak a vízgazdálkodás fenntartására a nemzetközi kapcsolatok. Az öt különálló panel moderátorai ajánlásokat fogalmaztak meg, hogy konferencia során megosztott tudást, a megfogalmazott szakmai üzeneteteket, a Szövetség a fenntartható vízgazdálkodás motorjaként tovább vihesse a jövőben is.
A konferencia végén került átadásra a Szövetség elismerése: a Dr. Benedek Pál Díj. A MaSzeSz elnöksége Dr. Licskó Istvánt tüntette ki, aki Dr. Benedek Pál szellemi örökségét folytatva bizonyította elkötelezettségét a vízügyi ágazat szakmai színvonalának emelésére.
A konferencia felvételek visszanézhetők:
- Vízérték fenntarthatósága: https://youtu.be/sSNL9bCX3GU
- Vízérték gazdasági szerepe: https://youtu.be/bnhZYlv3r7Y
- Innovatív eljárások: https://youtu.be/Y7jwHdI4YXw
- Ismeretfejlesztés: https://youtu.be/U5ZxZqzKffs
- Nemzetközi kapcsolatok: https://youtu.be/qWlEFfewxwI
A VÍZÉRTÉK SZEREPE A VÍZIKÖZMŰ SZOLGÁLTATÁS FENNTARTHATÓSÁGBAN ORSZÁGOS KONFERENCIA
AJÁNLÁSAI
- 1. A vízérték és a víziközmű szolgáltatás fenntarthatóságának gazdasági összefüggései
-
-
- a. – A rendelkezésre álló vízkészletek mennyiségének és minőségének fenntartása közfeladat. A sokrétű érintetti kör összefogása, jelentős infrastruktúra fejlesztési szükséglet finanszírozása, az integrálandó vízkészlet gazdálkodás „jó kormányzatának” biztosítása érdekében javasoljuk egy integrált kormányzati egység felállítását.
-
- b. – A közjószágra alapozott és a környezeti fenntarthatóságot alapértelmezetten szolgáló nonprofit közszolgáltatás fenntarthatósága, időben és térben össztársadalmi szolidaritást és szerepvállalást igényel. Ennek megteremtését egy átfogó díj és támogatási rendszer reform keretében javasoljuk megvalósítani.
-
- 2. A vízérték szerepe a körforgásos gazdaságban
- a. – A sok-, kevés-, szennyezett vizekkel terhelt, „átfolyásos” vízkészletgazdálkodást, helyben tartó és lehetőség szerint újrahasznosítóra kell átállítani.
- b. – Az átálláshoz szükséges fogyasztói magatartás megteremtése a víz értékének az üzleti és piaci értékláncba való beépülése nélkül nem lehetséges.
- c. – Ehhez jelentősen meg kell emelni a vízkészlet használati járulék mértékét, és települési környezetben meg kell jeleníteni a csapadékvíz elvezetésének költségét.
- 3. Innovatív vízügyi, vízipari megoldások a víziközműszolgáltatás fenntarthatóságának szolgálatában
- A tizezer milliárd forint víziközmű infrastruktúra és több száz milliárd forintos ágazati éves árbevétel mellett elenyésző értékű a vízipari és a szolgáltató szektor K+F+I teljesítménye. A pályázati lehetőségek mellett az érintettek humán és gazdasági önerejének biztosításához az erőforrásokat a megújítandó eszköz- és termelési értékekhez kell igazítani.
- 4. Tudás- és ismeretfejlesztés a fenntarthatóság motorja
- a. – A települési vízgazdálkodást kiszolgáló humánerőforrás megtartásához, fejlesztéséhez, fiatal erőforrások bevonásához, az ágazati átlagbéreket a közmű szolgáltatói szektor átlagbére fölé kell emelni.
- b. – A víz-érték tudat megteremtéséhez, a víz legtágabb értelemben vett értékének el- és felismeréséhez létfontosságú egy ágazati és társadalmi kommunikáció indítása. A társadalomban meglévő tudásvágyat transzparens adatokon alapuló, szakértők bevonásával kialakított és megvalósított kommunikáció tudja kielégíteni.
- 5. Nemzetközi kapcsolatok szerepe a vízgazdálkodás fenntarthatóságban
- A hazai vízipar nemzetközi sikerei számottevőek, ugyanakkor mind a készségekben, mind a felvevőpiacokban rejlő potenciál annak sokszorosát teszi ki. A magyar vízgazdálkodás versenyképességének nemzetközi piacokon történő további erősítéséhez a gazdaság, a tudomány, a szakképzés és a kormányzati exportpolitika jelenleg is meglévő összehangolt munkájának továbbvitele szükséges.